Advertisement
 
دستور عمل ها
لينك ها

 

 

 

اطلاعیه ها و آزمونها
تقدیرنامه ها
سامانه پیام محیط زیست همدان با شماره 1540 راه اندازی شد
جستجو در مطالب
 
 
منطقه حفاظت شده لشگردر ايميل

منطقه حفاظت شده لشگردر با وسعتي در حدود 15550 هكتار درمجاورت شرق و جنوب شرقي ملاير، و در محدوده  جغرافيايي در محدوده” 30,‛ 51,° 48الی” 0,‛ 2,° 49 طول شرقی و” 0,‛ 9,° 34 الی ” 0,‛ 20,° 34عرض شمالی قرار دارد. ارتفاع متوسط منطقه از سطح دریا در نقاط کم ارتفاع 1750 متر و در نقاط مرتفع 2928 متر می باشد. طی دوره آماری بیست ساله میانگین بارندگی سالیانه منطقه برابر 8/288 میلی متر و میانگین سالانه دمای منطقه برابر 40/13 درجه سانتی گراد می باشد.تیپ اقلیمی منطقه به روش دومارتن نیمه خشک و طبق روش آمبرژه خشک سرد تعیین شده است. جهت وزش باد از جنوب به سمت شمال جریان دارد.

این منطقه دارای 11 چشمه دائمی به نام هاي قمشلي ، كله بيد ، دره غار ، سي يك ، گيچك ، اوضامن  ، سلطان آباد ، اوزون دره ، چشمه نثار ، چشمه  نقلي ، پير مهدي مي باشد. تعداد 16 روستا در اطراف منطقه وجود دارد که  شامل ازناو ، سلطان آباد ، قلعه جوزان ، پير خداوردی ، چشمه قاضي ، جوزان ، جوراب ، ازناوله ، احمدیه ، میشن ، کمازون ، زنگنه سفلی وعلیا، احمد روغني ، ازناوله، کساوند   كه همه اين روستاها در محدوده مرزي منطقه قرار گرفته اند.  اين منطقه به جهت برخوردار بودن از شرايط لازم ابتدا در سال 1363 به عنوان منطقه شكار ممنوع و سپس به جهت بهبود شرايط اكو لوژيكي و خصوصا زيستي در اسفندماه سال 1369 با تلاش  مجموعه پرسنل اداره كل حفاظت محيط زيست همدان با تصويب شورايعالي حفاظت محيط زيست عنوان « منطقه حفاظت شده » را از آن خود كرد . براساس مطالعه رستنی های منطقه ،تاکنون 266 گونه گیاهی متعلق به 184 جنس و43 خانواده شناسایی شده اند و از این تعداد28 گونه اندمیک ایران میباشد.

خانواده( Asteraceae (composite با داشتن 31 جنس و42 گونه بزرگترین تاکسون موجود در منطقه می باشد. از گیاهان دارویی منطقه می توان کنگر، کاسنی، ریواس، کاکوتی، شیرین بیان ،بارهنگ وپونه را نام برد.  منطقه لشگردر با دارا بودن آب و هواي سرد وكوهستاني . گياهان علفي و بوته اي پوشش گیاهی غالب منطقه را تشكيل مي دهند اما تك درختچه هايي نيز در ارتفاعات مياني منطقه بصورت پراكنده ديده مي شوند از درختچه هاي مهم منطقه گونه هاي زالزالك،انجير ، بنه، سماق ، زرشك و بادام كوهي را مي توان نام برد . گونه هاي بوته اي و علفي منطقه مشتمل بر كلاه مير حسن ،انواع گون ، علف بادبزني، نخود وحشي،كنگ، علف چاي ، زنبق وحشي ، اسپند، شكر تيغال، لاله واژگون، ريواس ،كاروان كش ، بومادران و آويشن مي باشند. در منطقه حفاظت شده لشگردر 18 گونه پستاندار از 11 خانواده و 5 راسته و 75 گونه پرنده از 23 خانواده و 7 راسته زيست مي نمايند. اين منطقه به لحاظ موقعيت طبيعي و توپوگرافي داراي سه وضعيت كوهستاني . تپه ماهوري و نسبتاً دشتي مي باشد . مناطق كوهستاني زيستگاه كل و بز و مناطق تپه ماهوري زيستگاه گونه حمايت شده قوچ و ميش ارمني مي باشد و مناطق دشتي نيز به سبب تغيير نوع كاربري زمين از جانب روستائيان به صورت كشت باغات انگور درآمده است . از پستانداران منطقه مي توان کل وبز،  قوچ ومیش، گرگ، شغال ، روباه، تشي ، خرگوش، گوركن ، كفتار و رودك و از پرندگان كبك، تيهو، باقرقره، عقاب طلايي، قرقي، فاخته، دليجه، كمر كلي ، پري شاهرخ ، چيچك ، و از خزندگان انواع مار را مي توان نام برد .

حدود اربعه:

شمالاً : از قریه ازناو به طرف شرق در امتداد جاده شوسه ملایر- شراء(خنداب) تا دو راهی محمودآباد- پیرشاهوردی خرابه الی گردنه چشمه قاضی.

غرباً: از محل تلاقی راه آهن با جاده آسفالته فرعی فروز به طرف شمال شرقی تا قنات قریه فروز واز این محل در جهت غرب در امتداد خط مستقیم تا تلاقی با جاده گاز وسپس در امتداد جاده گاز تا محل تلاقی با جاده آسفالته ملایر-اراک در محل منتهی الیه جنوبی دیوار شرقی گورستان بهشت هاجر وسپس در امتداد همین دیوار بسمت شمال تا منتهی الیه شمالی دیوار بهشت هاجر وسپس در جهت غرب در امتداد جاده جیپ رو قدیمی ازناو منتهی به قریه ازناو.

جنوباً: از محل تقاطع جاده گاز با جاده آسفالت- احمد روغنی به سمت غرب در امتداد جاده تا نقطه ی با مختصات 315034 و 3781711(در سیستم UTM ) واز این نقطه به طرف شمال در امتداد خط مستقیم مفروض تا نقطه ای با مختصات 315343 و 3782447  واز این نقطه در جهت غرب تا نقطه ای به مختصات 314555 و3782551 واز این نقطه تا نقطه ای  به مختصات 314521 و3782461 در قسمت شمال شرقی فنس موجود کارخانه و از این نقطه به سمت غرب در امتداد فنس موجود تا نقطه ای به مختصات 313882 و3782325 واز این نقطه به سمت غرب تا نقطه ای با مختصات 313368 و3782459 واز این نقطه در جهت جنوب در امتداد خط مستقیم مفروض تا تقاطع با راه آهن واز این نقطه به سمت غرب در امتداد راه آهن از محل تلاقی با جاده آسفالته فرعی فروز.

< قبل   بعد >
 
 
 
منوی اصلی
نظرسنجی
نظرتان در مورد نحوه فعالیت این اداره کل چيست ؟
  
لینک RSS سایت